Dwujęzyczny projekt poetycki realizowany od października do grudnia 2022 r., na którego wykonanie przyznano Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Powstały w ramach projektu zbiór zamyka w sobie 50 równolegle pisanych po polsku i po kaszubsku wierszy na temat Gdańska.
Idea i całokształt wytworzonej w ramach projektu poezji nawiązuje do symbolicznego dla Gdańska motywu żurawia – nadmotławskiego dźwigu zaangażowanego w budowę potęgi miasta, który stał się z czasem ikoną gdańskości. Tomik wierszy ma formę cyklu serenad chwały wyśpiewywanych dla Gdańska głosem bezimiennego ptaka. Patrząc z perspektywy (z lotu) żurawia, autorka przygląda się też innym symbolom gdańskiego pejzażu, osadzając jednocześnie swoje utwory w refleksji filozoficznej.
Dwujęzyczny projekt poetycki realizowany od marca do grudnia 2020 r. dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
Projekt był obszerny nie tylko ze względu na liczbę 100 równolegle pisanych po polsku i po kaszubsku wierszy, ale przede wszystkim z uwagi na rozpiętość zamkniętych wewnątrz problemów i ich różnorodność. Utwory łączy jednak wspólny motyw potworów, które każdy z osobna i wszyscy razem starają się pokonać. Autorka przedstawia ludzkość borykającą się z maszkarami uosobionymi różnorako i przybywającymi z różnych wymiarów poetyckiej przestrzeni. Zwycięstwo nad potworami i ich pogrzeb ma ocalić człowieczeństwo.
Dwujęzyczny projekt poetycki realizowany od marca do grudnia 2015 r. dzięki otrzymaniu Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
W ramach projektu powstało 50 wierszy pisanych równolegle po kaszubsku i po polsku, które dotykały granicznej tematyki śmierci, która ścierała się z miłością - obie one z kolei wkraczały w codzienne realia świata. Wymiar metafizyczny nierozerwalnie został spleciony z cielesnym, a transcendencja oplotła doczesność. Efektem projektu było wydanie w 2016 r. tomiku wierszy pt. Monologi intymne / Intimné mònolodżi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz